Edukačná výstava embryonálneho vývoja vstúpila do Sobraniec.

Russayová vila v Sobranciach tri týždne hostila edukačnú výstavu ČLOVEK PRED NARODENÍM. Expozícia na pätnástich paneloch zobrazuje jedinečné zábery z vnútromaternicového vývoja od počatia po čas pôrodu. Výstava vznikla v spolupráci Aliancie za život, o. z. a Centra pre bioetickú reformu. Jej cieľom je vzbudzovať obdiv nad zázrakom života, ktorý je dômyselne utkávaný pod srdcom mamy od momentu počatia

Sobranecká galéria nesie meno významného lekára a je to práve lekárska veda, ktorá sa v súčasnosti ocitla medzi mlynskými kameňmi. Má bezpodmienečne slúžiť človeku a zároveň sa zmieta v ideologických vrtochoch, ktoré ju stavajú proti človeku.

Ak umelý potrat je tragédiou medicíny, tak bezpodmienečná úcta k človeku od počatia je oslavou lekárskeho povolania a služby.

Slávnostné otvorenie výstavy sa konalo 22. januára 2024 o 17:00. Prítomným sa prihovoril primátor mesta Ing. Ján Sklár. Ideový komentár k výstave ponúkol katolícky kňaz Dušan Škurla, ktorý je v košickej arcidiecéze zodpovedný za apoštolát ochrany života.

V priebehu troch týždňov si expozíciu prezrelo niekoľko stoviek Sobrančanov. Nechýbali ani žiaci základných a stredných škôl.

Výstava prenatálneho vývoja dieťaťa je súhrnom medicínskych poznatkov o vzácnej etape nášho života. Je to etapa, v ktorej môžeme obdivovať neopakovateľnú rýchlosť, presnosť, komplexnosť a harmonizáciu tisícok procesov, ktoré sú riadené vnútorným programom. Takže keď sa dieťa narodí, má za sebou najdivokejšiu etapu svojho života. Všetko ostatné je len “dojazd” do cieľa.

Výstava prenatálneho života nám pripomína skutočnosť, ktorú tak výstižne vyjadrila Wanda Poltawska: “Nežijeme preto, že sme sa narodili. Narodíme sa preto, že žijeme.”